Przejdź do głównej zawartości

woda doprowadzenie

 instalacji wody uzytkowej wykonanej z miedzi i watki traktujace o miedzi to stare kotlety (grubo sprzed 2010r).
Czy ktos z Was rozprowadzil u siebie instalacje wody w miedzi? Wiem, ze moze woda do kibla w miedzi to zbytek laski ale skoro zdecydowalem sie na taka technologie to robienie dwoch nitek w plastiku tylko do kibli byloby malo rozsadne.
Pomijam dysuksje dlaczego miedz, a nie plastik. Czytalem wady i zalety obu systemow i wole umrzec od jonow miedzi niz od jonow poli-czegos wypompowywanie wody z garaży czego powtorzyc nawet nie umiem. Nie pytam zatem czy miedz czy plastik bo bedzie miedz.Instalację mam z PP zgrzewanego, w większości jest to Vawin Ekoplastik,ale dokrętki robiłem kupowaną w Leroju Sigmą.

Średnice robiłem według zasady:
- podejścia do baterii - fi20
- zasilanie podejść" fi25 (w praktyce: od podejścia leciałem średnicą 20 do najbliższego rozgałęzienia, dalej już średnicą oczko wyżej.
- piony i zasilanie od węzła wodociągowego: fi32. Z pionami przesadziłem, spokojnie wystarczyłoby tam fi25.
- recyrkulacja: fi20. Chciałem fi16, ale wybito mi ten pomysł z głowy, z powodu, że rurki PP fi16 się trudno zgrzewa, łatwo zchrzanić.

Jedyny wyjątek od tych reguł to zasilanie kranów ogrodowych, wykonane jako osobna instalacja z możliwością odcięcia i łatwego spuszczenia wody bez konieczności przedmuchiwania, ta jest wykonana w całości z fi25 i to rozwiązanie polecam - silny strumień wody z dużą wydajnością w ogrodzie się bardzo czasem przydaje.
Jakie srednice przyjac? Z projektantem nie chce mi sie nawet gadac bo jak mantre powtarza "plastik, teraz sie robi w plastiku". Weź sobie dwa metry cienkiej rurki "do akwarium" i porównaj strumień lecącej przez nią wody z dwoma metrami przyzwoitego szlaucha ogrodowego w którym jedynie na końcu jest wstawiona zwężka z kawałeczka takiej rurki, sam zobaczysz o co chodzi. Za cienka rurka to nie tylko "wąskie gardło", to również większe opory przepływu po drodze.

Co do samych średnic, o które pyta autor wątku nie wypowiadam się, bo nie znam się na miedzi.
Zamierzam glowna rurke dac 22mm, potem w scianach 18mm, a bezposrednio do kranow odejsc 15mm. Bedzie dzialac? Martwi mnie tylko wanna. Nie chce czekac pol h na napelnienie wanny. A kapiele beda czeste. Do wanny moze 18mm?Średnica rurek do wanny nie będzie miała znaczenia, i tak o przepustowości (ilości przepływającej wody) decyduje wężyk do baterii czy sam kran. Zastosowanie nawet 1calowej rurki nic nie zmieni.
A miedż możesz śmiało dać, tylko wstaw ją w warstwę termoizolacji podłogowej bo Ci wystygnie nim dopłynie do wanny!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

miasto

W miastach strach żyć smród brud spalin pełno parkingów na osiedlach brak trawiastych placów zabaw brak .Rodzi się przemoc wykluwają się nowe choroby . Ja myślę o zamieszkaniu na wsi lub całkowicie wynieść się do innego kraju . Nawet myślę o Ukrainie tam przynajmniej każde dziecko ma gdzie pobiegać po trawie ,tam przynajmniej jest masowy zakaz wycinek.No i zdziwieni są? Ja w UK kupiłem dom za 100tyś funtów. U mnie w mieście rodzinnym o podobnej ilość mieszkańców kosztuje podobnie lub więcej. W Polsce zarabiałem 5 razy mniej. Jak pani posieł bo inaczej jej nie można nazwać wypowiada się, że w Polsce nie można wyżyć za 6 tyś pln to normalni ludzie jak się czują? Nigdy nie wrócę do tego chorego kraju.Nikt nie ucieka tylko z metropolii przeprowadzają się na wieś :) Jak już ktoś napisał przyczyną są horrendalne stawki za metr kwadratowy mieszkań w miastach . Zrobiłem dokładnie to samo nie będę płacił po 5000m2 jak mogę wybudować się 7km za 2200zł za metr. jest kilka miast, ktore sie ni...

instytucja

NFZ to instytucja żywcem przeniesiona z PRL. Mamy tu centralne planowanie i nakazowo-rozdzielcze zarządzanie rynkiem usług medycznych. Lekcja PRL-u jak widać nikogo niczego nie nauczyła. Sam system zresztą, działa dobrze, dokładnie tak, jak został zaprojektowany. Zaprojektowali go urzędnicy dla siebie i dla realizacji strategicznych celów postawionych przez polityków. Istota tego systemu polega na maksymalnym utrudnieniu pacjentom dostępu do usług medycznych i refundowanych leków w celu zmniejszenia wydatków państwa na ochronę zdrowia. Cały felieton szanownego Autora opiera się na prostodusznym założeniu, że celem tego systemu jest dobro pacjenta. Gołym okiem widać, że tak przecież nie jest. Gdyby Fundusz akceptował wizyty poza harmonogramem – jak w pierwszym przykładzie, to musiałby zapłacić za więcej wizyt i refundować więcej leków. Dużą kolejka, to duże prawdopodobieństwo, że pacjent poszuka pomocy prywatnie, czyli poza systemem – co oznacza oszczędność NFZ. W ubiegłym roku NFZ zaos...

natura

Działka budowlana w mieście kosztuje majątek, za miastem taniej. Drogi często są lepsze na obrzeżach miast i pobliskich wsiach, niż w mieście. Ze szkołami to różnie. Jak jest wieś jakaś popegierowska to faktycznie poziom może być niższy, ale są też wsie podmiejskie gdzie cywilizacja dotarła już dawno temu i ludzie żyją na wcale nie niższym poziomie niż ci z miast i tam poziom w szkołach jest wysoki. Brak komunikacji miejskiej to dla większości nie problem bo jak kogoś stać na budowe domu poza miastem to i stać na dwa samochody. Na dobrą sprawę to teraz wystarczy żeby mieć tylko prąd. Gaz niepotrzebny go są indukcje, a ogrzewac dom można pompą ciepła, ewentualnie jakiś kocioł z podajnikiem co znaczy że na dobrą sprawe dom można postawić wszędzie, ważne żeby tylko był prąd. Zreszta tereny podmiejskie są wyposażone we wszystkie media więc to nie problem. przeważnie jest tak, że szybciej dojedziemy do pracy z pobliskiej wsi, niż w sytuacji gdy mieszkamy na drugim końcu miasta niż mamy prac...