Przejdź do głównej zawartości

maniery


 W ramach tej maniery medialnej, prezentowani eksperci są cytowani rzetelnie (był taki wyjątek, w TOK FM i to był głos prawnika) lekarze natomiast posługują się prawem (do wykluczenia zamiany) w wyniku… korupcji, a nie, zgodnie z literą prawa, autonomii warunkującej właśnie rzetelność i etykę zawodową. Skąd takie masz nastawienie?
 tu, skądinąd rozsądny i kompetentny w swym zakresie p. Balicki, wykazał się ignorancją w nieznanej sobie dziedzinie, włożony w rolę nie ze swej sztuki).
 wnioskujesz mylnie i bezpodstawnie, że dobro pacjenta jest zależne od płodozmianu producentów wypisywanych leków a nie od fachowej trafności ich doboru przez lekarza (a to nie ma nic wspólnego ze źródłem pochodzenia leku).
tym samym dowodzisz, że w mętnej wodzie dętych afer, nawet przytomni na umie są skłonni oddać urzędnikom prawa decyzji o leczeniu (Twoja postulowana zmiana prawa) i odebrać je lekarzom.
 Nie zakładam, że eksperci są cytowani w 100 % rzetelnie, zwracam uwagę natomiast na to, że przepisy, których nie można zinterpretować jednoznacznie lub co gorsza można wykorzystywać z dużą dozą swobody, nie spełniają swojej roli jako regulacje organizujące pracę służby zdrowia.
 Nie postulowałem narzucenia „płodozmianu producentów leków” w kontekście ordynowania medykamentów przez lekarzy. Pisałem natomiast, o tym także wspominał były minister zdrowia Balicki, o problemie zamienników leków i o prawach pacjenta do zamiany pod warunkami, które są wewnętrzne w służbie zdrowia (rodzaj leku, choroba, pacjent) i które pozostawiają zbyt dużo luzu interpretacyjnego, a w praktyce dowolności, w czynieniu dopisków „nie zamieniać” na receptach. Jak wynika z doniesień mediów lekarz może na każdej recepcie umieścić formułkę „nie zamieniać”.
W cytowanej przez media wypowiedzi przedstawiciela ministerstwa zdrowia nie doczytałem się ani warunków, ani zastrzeżeń odnośnie klauzuli „nie zamieniać”.
Komunikat był krótki – takie klauzule na receptach są zgodne z prawem.
Ponieważ reprezentant ministerstwa nie wypowiedział się na temat ograniczeń, więc z jego oświadczenia można wnosić, że żaden przepis nie zabrania lekarzowi umieszczania słów „nie zamieniać” na dowolnej recepcie.
Nie chodzi mi o powierzanie zdrowia w ręce lekarzy, którzy wiedzą lepiej a czynią gorzej, tylko o przepisy, które nie powinny z jednej strony krępować spraw terapii lekarzowi, a z drugiej nie powinny pod płaszczykiem zakazu krępacji dawać pełną dowolność w stosowaniu tego typu klauzul na receptach. Nie rzucam podejrzeń na lekarzy hurtem i na podstawie niejasnych uprzedzeń. Wskazuję za mediami, że przypadki powiązań na linii lekarz-dystrybutor leków-producent są obecne także w Polsce i wielokrotnie media zwracały uwagę na sprawę „pełzającego” korumpowania lekarzy (słynne kursokonferencje jako wstęp) właśnie w kontekście preferowania wyrobów tych firm.
Na koniec kilka słów nie ad rem. Autorze, ostatni Twój werset o jakoby postulowanym przeze mnie powierzeniu decyzji o leczeniu urzędnikom, po uprzednim odebraniu ich lekarzom, pachnie na kilometr demagogią serwowaną pod oczekiwaną prostoduszność w postrzeganiu stosunków pacjent/lekarz.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

miasto

W miastach strach żyć smród brud spalin pełno parkingów na osiedlach brak trawiastych placów zabaw brak .Rodzi się przemoc wykluwają się nowe choroby . Ja myślę o zamieszkaniu na wsi lub całkowicie wynieść się do innego kraju . Nawet myślę o Ukrainie tam przynajmniej każde dziecko ma gdzie pobiegać po trawie ,tam przynajmniej jest masowy zakaz wycinek.No i zdziwieni są? Ja w UK kupiłem dom za 100tyś funtów. U mnie w mieście rodzinnym o podobnej ilość mieszkańców kosztuje podobnie lub więcej. W Polsce zarabiałem 5 razy mniej. Jak pani posieł bo inaczej jej nie można nazwać wypowiada się, że w Polsce nie można wyżyć za 6 tyś pln to normalni ludzie jak się czują? Nigdy nie wrócę do tego chorego kraju.Nikt nie ucieka tylko z metropolii przeprowadzają się na wieś :) Jak już ktoś napisał przyczyną są horrendalne stawki za metr kwadratowy mieszkań w miastach . Zrobiłem dokładnie to samo nie będę płacił po 5000m2 jak mogę wybudować się 7km za 2200zł za metr. jest kilka miast, ktore sie ni...

instytucja

NFZ to instytucja żywcem przeniesiona z PRL. Mamy tu centralne planowanie i nakazowo-rozdzielcze zarządzanie rynkiem usług medycznych. Lekcja PRL-u jak widać nikogo niczego nie nauczyła. Sam system zresztą, działa dobrze, dokładnie tak, jak został zaprojektowany. Zaprojektowali go urzędnicy dla siebie i dla realizacji strategicznych celów postawionych przez polityków. Istota tego systemu polega na maksymalnym utrudnieniu pacjentom dostępu do usług medycznych i refundowanych leków w celu zmniejszenia wydatków państwa na ochronę zdrowia. Cały felieton szanownego Autora opiera się na prostodusznym założeniu, że celem tego systemu jest dobro pacjenta. Gołym okiem widać, że tak przecież nie jest. Gdyby Fundusz akceptował wizyty poza harmonogramem – jak w pierwszym przykładzie, to musiałby zapłacić za więcej wizyt i refundować więcej leków. Dużą kolejka, to duże prawdopodobieństwo, że pacjent poszuka pomocy prywatnie, czyli poza systemem – co oznacza oszczędność NFZ. W ubiegłym roku NFZ zaos...

natura

Działka budowlana w mieście kosztuje majątek, za miastem taniej. Drogi często są lepsze na obrzeżach miast i pobliskich wsiach, niż w mieście. Ze szkołami to różnie. Jak jest wieś jakaś popegierowska to faktycznie poziom może być niższy, ale są też wsie podmiejskie gdzie cywilizacja dotarła już dawno temu i ludzie żyją na wcale nie niższym poziomie niż ci z miast i tam poziom w szkołach jest wysoki. Brak komunikacji miejskiej to dla większości nie problem bo jak kogoś stać na budowe domu poza miastem to i stać na dwa samochody. Na dobrą sprawę to teraz wystarczy żeby mieć tylko prąd. Gaz niepotrzebny go są indukcje, a ogrzewac dom można pompą ciepła, ewentualnie jakiś kocioł z podajnikiem co znaczy że na dobrą sprawe dom można postawić wszędzie, ważne żeby tylko był prąd. Zreszta tereny podmiejskie są wyposażone we wszystkie media więc to nie problem. przeważnie jest tak, że szybciej dojedziemy do pracy z pobliskiej wsi, niż w sytuacji gdy mieszkamy na drugim końcu miasta niż mamy prac...